Mangan jest pierwiastkiem niezwykle potrzebnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie są potrzebne jego wielkie ilości, warto jednak wzbogacić dietę o produkty, które go zawierają. W znaczący sposób może to poprawić również życie seksualne.

mangan

Za co odpowiada

Mangan odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz kostnego. Poprawia również kondycję seksualną, stąd afrodyzjaki najczęściej posiadają dużą ilość tego pierwiastka. Znajdziemy go w owocach morza, orzechach oraz tofu. Pierwszym krokiem przy zaburzeniach seksualnych mężczyzn nie powinno być branie tabletek takich jak Kamagra, lecz zmiana i urozmaicenie diety. Niemożliwe jest przedawkowanie manganu produktami żywieniowymi, można więc sobie tylko pomóc. Stwierdzono, że wysokie stężenie tego pierwiastka we krwi ma bezpośredni związek z libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wpływa również korzystnie na samopoczucie, wygląd skóry i włosów oraz na trawienie. Połączenie tych cech sprawia, że oboje partnerów będzie miało niesamowitą ochotę na seks.

Niedobory manganu

W przypadku niedoboru manganu, problemy z libido są ostatnimi na liście zaburzeń, którymi trzeba się przejmować. Zaczyna się od ogólnego zmęczenia i zniechęcenia, co bezpośrednio wpływa również na miłosne igraszki. Pojawia się szum w uszach i ogólne dysfunkcje tego zmysłu. Kości są mniej twarde i zaczynają się deformować. Skóra staje się sucha i popękana, a włosy zaczynają wypadać. Suplementacja tego pierwiastka jest niezwykle ważna. Można zdecydować się na tabletki witaminowe, jednak z codziennych produktów, mangan znajdziemy z kalafiorze, brokułach czy szpinaku. Nadmiary pierwiastka pojawiają się bardzo rzadko i nie mają nic wspólnego z dietą. Przedawkowanie pojawia się przy kontakcie z pyłem i dymem zawierającym mangan. Woda z tym mikroelementem, choć dla dorosłych niegroźna, może być szkodliwa dla poziomu inteligencji rozwijających się dzieci. Z powodu innej przyswajalności pierwiastka z różnych źródeł, zagrożenie takie dotyczy tylko wody. W pożywieniu, mangan jest zupełnie niegroźny.

Mangan a antybiotyki

Choć choroba nie sprzyja pożyciu seksualnemu, trzeba uważać na przyjmowanie dużych dawek pierwiastka w trakcie aplikowania antybiotyków. Mangan wpływa również na trawienie i zmniejsza przyswajalność substancji szkodliwych dla organizmu, a więc również antybiotyków. Suplementy diety zawierające ten pierwiastek powinno się przyjmować kilka godzin po zażyciu leków, by nie weszły w bezpośrednią reakcję z substancjami czynnymi z antybiotyków.

Więcej na stronie https://www.doz.pl/zdrowie/h1189-Mangan